foto-ogrod-6

Penang to duża wyspa u zachodnich wybrzeży Półwyspu Malajskiego, połączona z lądem dwoma mostami – jeden ma 13,5 a drugi 23,5 km.

Po „rozpracowaniu” najpopularniejszego miasta – Georgetown ruszamy zwiedzić inne perełki wyspy.

# 1 – Kek Lok Si Temple

Będąc w Georgetown grzechem byłoby nie odwiedzić 极乐寺, czyli Niebiańskiej Świątyni, Świątyni Czystej Krainy, Świątyni Najwyższej Szczęśliwości, Świątyni Raju :). To jeden z największych i najpiękniejszych kompleksów świątyń w Azji Południowo-Wschodniej gdzie znajdziecie miliony wizerunków Buddy, setki rzeźb, pagody i piękne ogrody. Budowę zaczęto w 1890 roku i można powiedzieć ze trwa po dziś dzień :).

Bardzo łatwy dojazd komunikacją miejską (szczegóły podajemy pod tekstem, w informacjach szczegółowych).

Po opuszczeniu autobusu jesteśmy już głodni …i bardzo dobrze, bo ulica Jalan Air Itam to „świątynia” street foodu :). Z daleka wyczuwalny staje się „specyficzny” zapach kultowej zupy Laksa. To potrawa składająca się z czerwonej pasty curry, mleczka kokosowego, makaronu i najbardziej charakterystycznych dodatków – ciasta rybnego, mielonego suszu krewetkowego i pasty chilli sambal. Zasiadamy na plastikowych krzesełkach w Air Itam Asam Laksa, jak się później okazało, bardzo znanej „knajpie na świeżym powietrzu”.

Trzeba dodać, że jednak laksa nie będzie należała do naszych ulubionych potraw tak jak durian nie będzie naszym ulubionym deserem.

Na deser można zjeść duriana (jest tak śmierdzący, że nawet w niektórych miejscach publicznych jest zakaz jego wnoszenia 🙂 i popić sokiem z trzciny cukrowej.

Podążając za drogowskazami, przed dotarciem do świątyni najpierw musimy przedrzeć się przez gąszcz straganów i stoisk, gdzie migają kolorowe miniaturki buddy, kamyczki i inne duperszwance :). Pod koniec wysokoschodkowej wspinaczki docieramy do basenu z żółwiami błotnymi.

Według chińskiej tradycji żółw jest symbolem długowieczności, siły i wytrzymałości. Żółwiki, tłoczą się w niedużym oczku wodnym, zwanym Stawem Wyzwolenia. Można trochę osłodzić im życie i podkarmić gałązkami.

W końcu docieramy na miejsce. Postanawiamy rozpocząć zwiedzanie od najwyższego punktu – Hilltop. W tym celu udajemy się do sklepu z pamiątkami, gdzie znajduję się winda, która za drobną opłatą 4 RM, dowozi nas pod wykonaną z brązu, mierzącą 36.5 metrów statuę Bogini Miłosierdzia Kuan Yin (na górę nie można wejść pieszo, podróż windą jest obowiązkowa).

Statuę można też zobaczyć z dalszej odległości za darmo 🙂

Oprócz statuy są tu małe sanktuaria, pagody oraz ogród.

Boginię przed złem chronią dwa duże złote posągi wojowników syjamskich.

Schodząc w dół widzimy chyba najciekawszą budowlę –7 piętrową Pagodę Ban Po Thar (Kek Lok Si Pagoda), czyli Pagodę Dziesięciu Tysięcy Buddów. Wybudowano ją w 3 różnych stylach – podstawę w stylu chińskim, centralną część w tajskim a zwieńczenie w stylu birmańskim.

Można wejść na jej szczyt i podziwiać przepiękny widok.

Na terenie świątyni  mimo dość komercyjnego charakteru czuć pozytywną energię i chce się tu być, wszechobecne feng shui i zadbane ogrody 🙂

Budda in the air 🙂

Można nawet kupić sobie marzenie i zawiesić na drzewku marzeń 🙂

Jest tu kilka świątyń a każda piękniejsza od drugiej …i bardziej kolorowa, jedna nawet ma całe ściany w figurkach mini buddy 🙂

# 2 Penang Hill, czyli Bukit Bendera

Penang Hill to najwyższe wzgórze na wyspie, gdzie z 830 m. n p. m. roztacza się wspaniały widok na okolicę i panoramę Georgetown. Możemy się tam dostać kolejką, która sama w sobie jest nie lada atrakcją. Oddana do użytku publicznego w 1923 roku jest jedną z najstarszych kolejek liniowych na świecie.

Na samej górze oprócz sklepików, restauracji znajdziemy przede wszystkim taras widokowy – 360° … bardzo wysoko ale jaki widok. Sorry za kiepskiej jakości zdjęcie ale ręce się trochę trzęsły 🙂

Zakochane pary mogą pozostawić ślad swojej miłości na promenadzie zakochanych, przypinając do konstrukcji kłódkę (tak jak w Paryżu, Pradze, Krakowie itd.)

Jest także akcent hinduistyczny w postaci świątyni Sri Aruloli Thirumurugan, znanej bardziej jako Penang Hill Hindu Temple. Jest jedną z najstarszych świątyń Hinduistycznych na wyspie. Początki sięgają XIX wieku i wszystko zaczęło się od małej kaplicy poświęconej Muruganowi, która z czasem zaczęła się rozbudowywać i powiększać. Dzisiejsza świątynia jest w drawidyjskim stylu z południowych Indii.

Parę metrów od świątyni Sri Aruloli Thirumurugan znajdujemy meczet Masjid Bukit Bendera (Penang Hill Mosque) – taki religijny mix 🙂

Ze wzgórza wrócić można kolejką lub tak jak my pieszo. Pamiętać trzeba żeby wziąć coś na komary i uważać na co się stawia stopy 🙂

# 3 Batu Ferringhi

To co przyciąga turystów to długa piaszczysta plaża wzdłuż krętej drogi Jalan Batu Ferringi, gęsto obsianej restauracjami i hotelikami. Bardzo popularny jest tutejszy nocny market, który ciągnie i ciągnie końca nie widać 🙂

Informacje szczegółowe, dla tych którzy planują się tu wybrać :

  • dojazd do Kek Lok Si Temple z George Town: autobus 201, 203, 204 lub 502 z Komtar Bus Terminal do Air Itam. Cena biletu to 2 MYR (kupujemy go u kierowcy i lepiej mieć już wyliczoną kwotę)
  • godziny otwarcia Kek Lok Si Temple – codziennie od 7 rano do 18 wieczorem
  • wejście do Kek Lok Si Temple jest darmowe, zapłacić trzeba jednak za windę na szczyt (4 RM) i wejście na pagodę (2 RM)
  • dojazd do Penang Hill z George Town: autobus 204 z Komtar Bus Terminal. Cena biletu to 2 MYR
  • wjazd kolejką na szczyt Penang Hill to koszt 15 MYR i 30 MYR z biletem powrotnym
  • dojazd do Batu Ferringhi z George Town: autobus 101 i 102 z Komtar Bus Terminal. Cena biletu to 2 MYR

 

 

 

One thought on “Okolice Georgetown, czyli co warto jeszcze zobaczyć na wyspie Penang

  1. Te kolory mogą przyprawić o zawrót głowy, jednak czerwony kolor robi swoje, ktoś już chciał to wykorzystać, a kiedyś się mówiło że to trzeci świat. Dzięki za piękne zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *