1

Będąc w KL koniecznie trzeba zobaczyć Batu Caves – oddalony 13 km od miasta, zespół jaskiń w wapiennych skałach, odkryty pod koniec XIX wieku, który został zaadoptowany jako hinduistyczne świątynie. Głowna grota ma 400 metrów długości i 100 metrów wysokości. Przed wejściem stoi ogromny, złoty, 43 – metrowy posąg indyjskiego boga wojny Murugana.

Do głównej Jaskini Katedralnej prowadzą 272 stopnie (pod górę :)), a drogę „umilają” skaczące makaki. Małe małpki są śmieszne i urocze, za to dorosłe trochę wredne i ze skłonnością do kleptomanii …potrafią wyrwać torebkę, szczególnie kiedy poczują jedzenie.

Drogę wieńczy kolumnada ozdobiona licznymi rzeźbami oraz piękny widok z góry – panorama Kuala Lumpur.

Wchodzących do jaskini wita postać Murugana z pawiem.

Wewnątrz jaskini znajdują się kaplice z wyrzeźbionymi postaciami z hinduskiej mitologii oraz kilka „sklepików” z kolorowymi figurkami i mieniącymi się obrazkami.

Na końcu jaskini są kolejne schody – 42 stopnie, którymi przechodzi się do jaskini światła, gdzie przez otwór w sklepieniu wpadają do środka promienie słońca, czyniąc to miejsce jeszcze bardziej tajemniczym i niezwykłym.

Po lewej stronie mamy najważniejszą świątynie – Valli Devanai Temple, gdzie wierni podchodzą i dostają błogosławieństwo.

Tutaj również grasują małpy…

Schodząc w dół, tak mniej więcej na wysokości 200-go stopnia, po prawej stronie jest kolejna jaskinia – Dark Cave. Nie polecamy jej ludziom cierpiącym na arachnofobię. Za 38 RM można wejść i obejrzeć z przewodnikiem bardzo rzadki gatunek pająka Liphistius Batuensis z rodziny Liphistiidae (Trapdoor), który robi tzw. tunele z niewidoczną klapką. Gdy ofiara zbliży się do pułapki, pająk wyskakuje i wciąga ją pod ziemię. Oprócz stawonogów są tu też nietoperze.

Obok wejścia do głównej jaskini jest ciekawa 2 – piętrowa świątynia. Przed wejściem pamiętajcie o zdjęciu butów.

W środku udaje się nam załapać na darmowy lunch z okazji przekłucia uszu pewnej małej dziewczynki. Mała ma przefarbowane na blond włosy, a rodzina zgodnie z tradycją musi nakarmić wszystkich przybyłych gości.

Nieopodal znajduje się Cave Villa, z rzeźbami i obrazami z życia Lorda Marugana. Wszystko wkomponowane w park ze stawami z rybami i łabędziami, które można karmić. Cena 15 RM skutecznie nas odstrasza …

Kolejna z świątyń to Ramayana Cave, w środku której znajdujemy rzeźby ze scenami z życia Ramy ( jednego z wcieleń boga Wisznu).

Ostatnia ze świątyń, z charakterystycznym 15 metrowym posągiem, poświęcona jest Hanumanowi – bohaterowi Ramajany.

Będąc w Kuala Lumpur nie można ominąć tego punktu programu. Łatwy szybki dojazd, wejście za free i imponujących rozmiarów statua Marugana i sama jaskinia. Must see !

Informacje szczegółowe, dla tych którzy planują się tu wybrać :

  • na KL Sentral wsiadamy w czerwoną linię KTM Komuteri, po 8 przystankach jesteśmy na miejscu. – bilet 2 RM
  • wejście do Jaskini Katedralnej – za darmo
  • wejście do Dark Cave – bilet 38 RM; czynne pon.-pt. w godz. 10-17 i w weekendy 10.30-17.30
  • wejście do Villa Cave – bilet 15 RM
  • wejście do Ramayana Cave – bilet 5 RM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *